שאלות נפוצות

על הכלבים

 תמומה של כלב

איזה כלב הוא המתאים ביותר לשמש כלב נחייה?

בכל העולם כלבים מגזע לברדור וגולדן רטריבר הם המשמשים כלבי נחייה בשל מזגם הנוח וחוכמתם הטבעית. הם מהירי תפיסה, שמחים לרצות ומסתגלים בקלות לסביבה משתנה. מבחר הגדלים של גזעים אלה ואופיים המגוון מאפשרים התאמה אופטימלית לצרכיו של האדם העיוור. לעתים אנו מגדלים גולדן שפרד אם עיוור מבקש זאת, ופעמים מספר סיפקנו פודל לעיוור שאלרגי לשיער ארוך.

 

כמה זמן יכול לעבוד כלב נחייה?


משך העבודה הממוצע של כלב נחייה הוא שמונה שנים. את הכלבים הפורשים אפשר להחזיק כחיות מחמד, לתת לחברים או להחזיר אלינו. יש לנו רשימה ארוכה של משפחות שמוכנות לאמץ כלב.


מה קורה לכלבים שפורשים בתוך כדי תהליך ההכשרה?


הכלבים נמסרים לעיוורים צעירים כדי שיסתגלו לכלב נחייה ויהיו כשירים לקבל כלבי נחייה כשיהיו מבוגרים. לפעמים המשפחה שאימצה את הכלב לפני הכשרתו, כשהיה גור, מקבלת את הכלב.


האם יש עדיפות למין הכלב - זכר או נקבה?


אין הבדל ביניהם.


כמה כלבי נחייה מכשירים כל שנה?

ב-2008 למשל הכשרנו 47 כלבים.


כמה גורים נמצאים אצל
 משפחות שמגדלות אותם?גורים משחקים


בין 60 ל-70 גורים.


איך בוחרים שמות לכלבים?
 


בכל שגר של המלטה הגורים מקבלים שמות לועזיים לפי סדר אותיות האלף-בית הלועזי, כדי שלכל כלב יהיה שם ששייך רק לו.


אני יכול לעקוב אחר ההתקדמות
 של כלב ספציפי?אנחנו מספקים ללקויי ראייה כלב בחינם "ללא תנאים". אין ודאות שכלב מסוים יתאים לאדם מסוים.


 אני יכול לתרום את הכלב שלי למרכז הישראלי לכלבי נחייה?אנחנו מרבים את הגורים שלנו מהורים שנבחרו בקפדנות לפי יכולת אימון, בריאות ומזג. לפעמים אנחנו מקבלים גורים ממגדלי כלבים או מבתי ספר אחרים לעיוורים כשהכלבים עונים לדרישות הבריאותיות שלנו. גנים טובים הם קריטיים לרבייה מוצלחת.


מי מקבל בעלות על כלב הנחייה אחרי ההכשרה?לאחר גמר הקורס, העיוור מקבל בעלות על הכלב. הוא גם מקבל אחריות לטיפול בכלב ותחזוקתו לכל תקופת שירותו של הכלב.

 

כללי

 

מתי התחיל המרכז הישראלי לכלבי נחייה לאמן כלבים ועיוורים?

המרכז הוקם בינואר 1991, קצת לפני מלחמת המפרץ הראשונה. כלב הנחייה הראשון היה "טילי", כלב מסוג ילו לאב מאנגליה. הבוגר הראשון היה חיים צור, נגן כינור ירושלמי, שסיים את ההכשרה ביוני אותה שנה.

כמה עיוורים או לקויי ראייה ישנם בישראל?

יש כ-23,000 עיוורים בישראל לפי הרישום הממשלתי. כרגע יש מעט מעל 200 עיוורים  שברשותם כלבי נחייה. כלומר רק כדי להחליף את כלביהם פעם בשמונה שנים נדרשים יותר מ-30 כלבים בשנה. עכשיו אתם יכולים להבין מדוע הביקוש לשירותים שלנו גבוה ומדוע יש לנו רשימת המתנה ארוכה.

כמה חשוב עצם קיומו של בית ספר לכלבי נחייה בישראל?

לפני שנפתח המרכז נאלצו לקוי הראייה לנסוע לירושלים כדי לעבור מבחן באנגלית. אם עברו את המבחן יכלו לטוס לארצות הברית כדי לקבל כלב. הכלבים היו מאומנים באנגלית ולא היו רגילים לחום של ארצנו ולמכשולים האופיינים לארץ. וכמובן לא היתה יכולת של מעקב צמוד, למשל אם הכלב מפתח הרגלי עצלנות, סיוע מידי של מדריך, ובכלל זה ביקור בית, הוא קריטי להמשך העבודה עם כלב הנחייה.


יכולת הניידות

 

מה ההבדל בין שיטת מקל הנחייה לשיטת כלב הנחייה?


השיטה שבה העיוור רוצה להשתמש היא בחירה אישית. אלה שבוחרים בכלב נחייה מגלים בדרך כלל רמה אחרת של עצמאות וחופש וביטחון עצמי, ורמה גבוה יותר של בטיחות בבית ובחוץ, וכן מוענק להם הקשר החם עם הכלב.

מה הבעיה הקשה ביותר שאיתה צריך להתמודד עיוור שיש לו כלב נחייה?

הבעיה הקשה של עיוור בעל כלב נחייה היא חוסר ההבנה של אנשים אחרים. נגיעה בזרועו של העיוור או ברצועה של הכלב בזמן שהכלב מנחה את העיוור היא כמו לקיחת השליטה על ההגה מנהג. אם אתם חושבים שעיוור בעל כלב נחייה צריך עזרה כדאי פשוט לשאול אותו.

האם לכלבי נחייה מותר לנסוע באוטובוס או ברכבת?

בישראל מותר לכלבי נחייה לנסוע בחינם באוטובוס, ברכבת, במוניות וגם במטוס. כלבי נחייה רשאים גם להיכנס למקומות ציבוריים כמו מסעדות, תיאטרונים ומלונות. למנוע גישה מעיוור בעל כלב נחייה זוהי עברה על החוק.

יש דברים שמותר או אסור לי לעשות כשאני עובר על יד כלב נחייה?

הכלל הוא שאין להתייחס לכלבי נחייה. הסחת דעת מוציאה אותם מריכוז במשימה שהם צריכים לבצע, והכלב והעיוור עלולים להיקלע למצבים מסוכנים. כדי ללמוד עוד לחץ כך ולא אחרת.

 

תהליך האימון

 

כמה זמן נדרש לאימון של כלב?

כלב נחייה מאומן כמו כל גור אחר, באמצעות הרבה חזרות וחיזוקים. בשנה הראשונה לחיו הוא גר אצל משפחה אומנת. המשפחה מלמדת אותו צייתנות בסיסית ומרגילה אותו לסביבה אנושית, והכול עם הרבה אהבה. כשהכלב בן 18 חודש הוא חוזר אל המרכז ומתחיל אימון ברצועות עם מדריך תנועה, שנמשך חמישה חודשים. בזמן הזה הוא לומד מיומנויות שונות, כמו למצוא מדרכות ולהימנע מהפרעות בדרך. כשהכלב עובר את השלב הזה הוא מוצמד לעיוור. העיוור והכלב מתאמנים יחד בהשגחת המדריכים שלנו במשך שלושה שבועות במרכז ועוד שבוע בבית של העיוור.

איך כלב יודע מתי לעבור את הכביש?

הכלב לא מזהה צבעים כמונו וגם לא מסוגל לקרוא את הרמזורים. בעל הכלב לומד לזהות מתי הכביש פנוי לפי רעש התנועה. בזמן המתאים הוא נותן לכלב את הפקודה "קדימה". הכלב לא יבצע את הפקודה עד שהוא רואה שאין סכנה, זה נקרא "ציות אינטליגנטי".

כיצד הכלב יודע לאן בעליו רוצה ללכת?

הכלב אינו יודע. העיוור הוא שחייב לדעת כיצד להגיע ליעדו, כמה רחובות עליהם לעבור, לאיזה כיוון לפנות וכו'. העיוור הוא שנותן פקודות שמאפשרות לכלב להוביל אותו אל היעד בבטחה. עם זאת, כאשר היעד קבוע, במשך הזמן יכול הכלב להסתפק בפקודה אחת שמציינת את היעד.

כיצד יודע העיוור שלפניו ששפת מדרכה?

הכלב מאומן לעצור לפני כל שפת מדרכה ולהמתין לפקודת בעליו להמשיך קדימה, לפנות שמאלה, ימינה, וכו'.

אילו תפקידים נוספים מוטלים על הכלב?

על הכלב לדעת לשבת, לעמוד, לפנות ימינה או שמאלה לפי פקודת בעליו. עליו להתרכז בעבודתו ולהתעלם מבעלי חיים אחרים ומכל דבר שעלול לפגוע ביכולת עבודתו. כמו כן, עליו להנחות את בעליו בבטחה ולעקוף הולכי רגל וכל מכשול הנקרה בדרכם.

הכלב יכול להעריך גובה ורוחב?

כן. לימדו אותו להעריך את רוחבו של העיוור וכן את רוחבו שלו. הדבר מאפשר לכלב להוביל את העיוור בבטחה בין אנשים, מדרכות ומכוניות חונות, עמודי טלפון, עמודי חשמל וכו'. להעריך גובה אמנם קשה לו יותר, אבל הוא לומד למנוע התנגשות במכשולים כמו ענפים נמוכים.

כמה זמן עובר עד שעיוור וכלבו עובדים יחד בתיאום מלא?

הצמד יכול לתפקד בבטחה כבר עם גמר הקורס, הנמשך כארבעה שבועות, אולם הכלב חייב להסתגל למקום מגוריו החדש, לבני הבית ולאורח חייו של העיוור, דבר הנמשך עוד כשישה חודשים.

איזה שירות תמיכה עומד לרשות לעיוור אחרי סיום ההדרכה במרכז ?


המדריכים שלנו תמיד מוכנים לענות לשאלות על אימון הכלב או הטיפול בו. המדריכים מתקשרים אל העיוור בטלפון מפעם פעם כדי לעקוב אחרי הכלב ועורכים כמה ביקורי בית בשנה. התמיכה היא חלק חשוב בתוכנית שלנו ואנו מחויבים למודרכים שלנו בכל עת.


עלות

 

כמה עולה הכלב לעיוור?

מאומה! העיוור אינו משלם בעבור הכלב, הציוד, הקורס וביקורי הבית. אלה ממומנים על ידי תרומות שבאות מיחידים, ארגונים, קרנות ועוד.

כמה עולה לגדל כלב נחייה?

עלות ישירה של הגידול והאימון - ובכלל זה האימון עם העיוור - היא כ-100,000 ₪. חוץ מזה ישנן כמובן ההוצאות הכלליות של ניהול המרכז.

איך נתמך המרכז?

על ידי אנשים יחידים, מרכזים, ארגונים, בתי כנסת ועזבונות. כעשרה אחוז מהתקציב מתקבל ממשרד הביטחון ומשרד העבודה והרווחה. ישנן גם קרנות של ידידי המרכז לכלבי נחייה באנגליה ובקנדה שתומכות במרכז.

האם לתרומה שלי יש ניכוי מס?

בהחלט! אנחנו חברה ללא מטרות רווח בישראל, קנדה, אנגליה וארצות הברית.

תהליך ההכשרה

 

באילו תנאי סף צריך לעמוד כדי להגיש בקשה לקבלת כלב נחייה?


על המבקש להיות בן 18 לפחות, עיוור רשום, שמסוגל פיזית ונפשית לטפל בכלב, וצריך להיות מסוגל לתת סביבה בטוחה והרבה אהבה. כמו כן, המבקש צריך לחיות חיים יצרניים ולהיות בעל רצון וצורך בעצמאות.

בגלל רשימת ההמתנה הארוכה לכלב נחייה לא ניתן כלב רק בתור כלב מלווה.

מהו תהליך הקבלה?

אחרי שמתקבלת הבקשה מהעיוור, יבקר אחד המדריכים שלנו בביתו של המבקש כדי לבצע הערכה ראשונית ולבדוק אם הסביבה מתאימה לכלב נחייה. אנחנו גם מקיימים קורס של שלושה ימיים שמיועד לאנשים שאינם בטוחים שקבלת כלב נחייה היא הצעד הנכון בשבילם.

כמה זמן נדרש לקבל כלב נחייה?

בישראל נדרשת כשנה כדי לקבל כלב נחייה. אנחנו מנסים כל הזמן להגדיל את המחזורים כדי לקצר את ההמתנה, אבל ההצלחה שלנו תלויה בהגדלת התקציב שלנו, שתלוי רובו בתרומות.

אפשר לערוך את הקורס בבית?

כן, במקרים מיוחדים המדריך יכול להעביר אימון בבית העיוור, בדרך כלל למשתמשים בכלביי נחייה בעלי ניסיון קודם או כשהעיוור אינו יכול לעזוב את הבית למשך שלושה שבועות.

איך אני יכול לשמש משפחה אומנת לגור?

כדי להיות משפחה אומנת אתה צריך לגור בישראל,

למלא טופס למשפחה אומנת ולשלוח לנו. אם אתה מתקבל, תעבור כחצי שנה עד שתקבל גור. משפחות אומנות לגורים זוהי תוכנית ההתנדבות הפופולרית ביותר של המרכז.

האם אנשים שאינם עיוורים לגמרי יכולים לקבל כלב נחייה?

רוב העיוורים אינם עיוורים לגמרי. הרבה מהם מסוגלים לראות צבעים וצורות, אבל עדיין הם נדרשים לכלב נחייה כדי לנוע בביטחון.

איך עיוור שהתקבל להדרכה מגיע אל המרכז לכלבי נחייה?

אנחנו מספקים לעיוורים הסעה הלוך ושוב אל המרכז לכלבי נחייה. אנחנו גם מספקים דיור וארוחות בזמן הכשרה. כל זה בחינם.


ביקורים

 

איך אני יכול לבקר ולסייר במרכז?

אנחנו מקבלים בשמחה כל מבקר. אנחנו רק מבקשים שתתקשרו ותתאמו מראש כדי שמישהו ילווה אתכם בביקור. אנחנו גם מקבלים בברכה סיורים של קבוצות.

האם מותר לשחק עם הגורים?

למרבה הצער, המערכת החיסונית של הגורים אינה מפותחת, והמגע יכול להיות מסוכן להם. יש לנו כלבים בוגרים שאפשר ללטף.

כמה זמן נמשכת תקופת הכשרה של עיוור וכלב נחייה?

שלושה שבועות במרכז שלנו ועוד שבוע בביתו של העיוור.

העיוורים שעוברים הכשרה יכולים לקבל מבקרים במרכז?

בגלל האימון האינטנסיבי אי אפשר לבקר במשך השבוע. בסופי שבוע לעומת זאת יכולים לבקר בני משפחה וגם חברים.

משפחות אומנות לגורים

עזרו לנו לגדל כלב נחייה עתידי ועזרו לנו לתת לו אהבה ותמיכה, שהם קריטיים מאוד בשנה הראשונה לחיי הגור

קרא עוד

אני וכלב הנחייה שלי

עמית בר-אל הוא חייל שנלחם בקרבות מבית לבית במלחמת לבנון השנייה. הוא רץ לעזור לחבר פצוע, וכשפתח את הדלת חלף טיל על פניו ופגע בקיר שעל ידו. רסיסים רבים פגעו בגופו

קרא עוד

תרמו לנו

עזרו לתמוך במרכז לכלבי נחייה בישראל על ידי תרומה באמצעות האתר המאובטח