מי אנחנו

מי אנחנו

המרכז הישראלי לכלבי נחייה הוא עמותה רשומה ללא מטרות רווח. המרכז נוסד ב-1991 ושכן תחילה בבית שכור במושב כפר ידידיה, וב-1994 עבר למשכנו הקבוע בבית עובד, וייעודו לאפשר לעיוורים בישראל ליהנות מניידות בטוחה ועצמאית על ידי השימוש בכלבי נחייה.

עד להקמתו של המרכז הישראלי לכלבי נחייה נאלצו העיוורים לנסוע לחו"ל כדי לקבל כלב נחייה. חשיבותו הנוספת של המרכז היא במתן טיפול והדרכה אישית לאחר קבלת הכלב ובכל עת שיש צורך בכך.

בין המתקנים במרכז נמנים כלבייה מרווחת, תאי המלטה, חצר הרצה, מרפאה וטרינרית מאובזרת בשלמות, מסלול מכשולים ובניין "ליידי קיי" (על שם התורמת העיקרית שאפשרה את בנייתו).

המבנה מאפשר, בראש ובראשונה, להגדיל במידה ניכרת את מספר המודרכים השנתי. כמו כן, הוא תורם רבות לקידום שיקומם של העיוורים, בהיותו הבניין הראשון מסוגו בארץ. בזכותו אנו מקיימים פעולות מגוונות להעמקת הקשר בין המרכז והקהילה ומחזקים חוליה חשובה בשרשרת שיקום העיוור בישראל על ידי העמדת קשת של שירותים, הקמת קבוצות תמיכה, וקיום קייטנות וסמינרים לנוער עיוור, מפגשי הורים לילדים עיוורים ועוד'.

קצת היסטוריה

 

בין השנים 1970-1953 הכשירה ד"ר רודולפינה מנצל, פסיכולוגית ומאמנת כלבים, כלבי נחייה כדי לעזור לעיוורים בארץ לשפר את ניידותם ולנהל חיים נורמליים ככל האפשר. כאשר נפטרה, לא נמצא איש שימשיך בפועלה. בישראל שוב לא היה כל מרכז לאימון כלבי נחייה, אך היו הרבה עיוורים, אזרחים ונפגעי צה"ל. את הבעיה פתרו, במידה מסוימת, על ידי שליחת ישראלים עיוורים למרכזים כאלה בחו"ל.
אך הפתרון היה חלקי בלבד. מיתרון זה יכלו ליהנות רק עיוורים שמצבם הגופני טוב, שליטתם באנגלית שוטפת והם יכולים לעזוב את משפחותיהם לתקופה של חודש ימים ויותר. רבים, שלא עמדו בדרישות הללו, נשארו מאחור. גם בני המזל שקיבלו כלב נחייה בחו"ל גילו שאין זה המענה האידאלי לצורכיהם: אם בזמן מאוחר יותר התעוררה בעיה כלשהי בנוגע לכלב, לא היה להם לאן לפנות. ביקורי הבית למשל הם מרכיב בעל חשיבות מרבית ביצירת צמד (עיוור + כלב נחייה) מוצלח. המרכז הישראלי לכלבי נחייה נוסד כדי לענות גם על הצרכים של אלו שקיבלו את כלבם בחו"ל.

היתרונות של אימון כלב נחייה בארץ

  • העיוורים מודרכים בשפת אמם - עברית, והכלבים מאומנים להגיב לפקודות שניתנות בעברית.
  • הכלבים מאומנים להנחות בסביבה ישראלית טיפוסית ולתמרן בין מכשולים טיפוסיים לישראל (כגון תחנות אוטובוס, עמודי תאורה שמותקנים על המדרכה, מחסומי בטון בפינות הרחובות, מדרכות צרות או מכוניות שחונות על המדרכה).
  • במשך קורס ההדרכה בארץ העיוורים מרגישים נינוחים יותר מאשר בחו"ל: הם אמנם שוהים שלושה שבועות במרכז שבבית עובד, אבל המשפחה והחברים יכולים לבקר אצלם בשבתות, כך שהנתק שלהם מהבית אינו מוחלט.
  • לאלה שמצב בריאותם אינו תקין ואינו מאפשר התנתקות מהבית, ניתנת הדרכה בקרבת הבית.
  • השבוע האחרון בקורס ההדרכה מיועד להדרכה אישית ולהסתגלות הכלב לביתו החדש ולסביבת עבודתו או עיסוקיו של בעליו. היבט חשוב זה של היישום המעשי של קורס ההדרכה נעדר כמובן לחלוטין כאשר כלב הנחייה נמסר בחו"ל.
  • ביקור בית ניתן לתיאום על ידי שיחת טלפון. כל שאלה שיש לאדם העיוור בקשר לביצועי כלבו יכולה להיבדק בקלות, כי המדריך האחראי זמין ויכול לעזור.
  • בשנות שירותו של הכלב, המרכז מספק שירותי תמיכה ומעקב אחר תפקודו. ביקורי בית נעשים אחת לשנה לפחות ועל פי הצורך.
  • לקראת זמן פרישתו של הכלב מעבודתו המרכז מחליף אותו בכלב אחר. כאשר אין צורך לנסוע שוב לחו"ל כדי לקבל כלב חדש נמנעת הנטייה הרווחת להחזיק את הכלב בשירות מעבר לכוחותיו.


צוות המרכז

תורמים ושותפים

עלות הכשרתו של כלב נחייה, ובכלל זה הדרכת העיוור ושירותי התמיכה בצמד במשך כל שנות עבודתו של הכלב, היא מעל 25,000$. האדם העיוור אינו משלם מאומה, בזכות המימון מתרומות.
המשאבים החשובים ביותר בעבורנו הם תרומות ומתנדבים. המרכז נסמך על תרומוחזון שת מיחידים ומחברות ומקרנות בעלות יש להן אמונה בעבודתנו ההומניטרית.

נציגינו פועלים למעננו בארצות הברית ובאנגליה, ויש לנו הרבה תומכים נאמנים בחו"ל.

 

כיום רשומים בישראל יותר מ-23,000 עיוורים (בעלי תעודת עיוור), אך ההערכה היא כי יש הרבה יותר. מהם, כ-200 נעזרים בכלבי נחייה, אך מספר זה נמצא בעלייה מתמדת ככל שאנו מוסיפים ומכשירים כלבים.

שירותנו לאדם העיוור מתאפשר הודות לאמון הציבור בנו. אין כמו התרשמות אישית. אנחנו מזמינים אתכם לבקר במרכז (בתיאום טלפוני מראש). אתם מוזמנים להתקשר עמנו לקבלת מידע נוסף. נשמח לשמוע מכם.

להמשך קריאה על התהליך

משפחות אומנות לגורים

עזרו לנו לגדל כלב נחייה עתידי ועזרו לנו לתת לו אהבה ותמיכה, שהם קריטיים מאוד בשנה הראשונה לחיי הגור

קרא עוד

אני וכלב הנחייה שלי

עמית בר-אל הוא חייל שנלחם בקרבות מבית לבית במלחמת לבנון השנייה. הוא רץ לעזור לחבר פצוע, וכשפתח את הדלת חלף טיל על פניו ופגע בקיר שעל ידו. רסיסים רבים פגעו בגופו

קרא עוד

תרמו לנו

עזרו לתמוך במרכז לכלבי נחייה בישראל על ידי תרומה באמצעות האתר המאובטח